E60.cz - Nokia E60 blog

Osobní technický blog o mobilních telefonech Nokia E60 a Nokia E90 s jednoměsíční četností článků

04 únor 2008

Zkušenosti se SIPem na E60 a E90

Byl jsem požádán o podělení se zkušeností s voip. Asi před rokem jsem zde psal článek o prvních pokusech. Na SIP jsem tenkrát trochu zanevřel, protože u vetšiny mobilu tenkrát Nokia implementovala klienta který měl problémy dostat se skrz routery a internetové brány. Nokia nepředpokládala, že by se klient používal skrz veřejný internet. První klienti fungovali jen na lokalní síti. Byl problém s NATem (překladem adres). Konkrétně u E60 by mělo vše lépe fungovat až od třetí verze firmwaru. Ještě jsem na v3 neflashoval, takže to nemám potvrzeno. Ve všech firmwarech E90 by ale už měl novější klient být.

Pokud chcete začít voip telefonii používat, budete potřebovat nějakého poskytovatele. Poskytovatelem může být veřejný voip provider nebo poskytovatelem může být i telefonní ústředna/server ve vaší lokální počítačové síti.

Mezi veřejné poskytovatele patří firmy jako např. Fayn, Ipex, Volný a jiné. Ve fóru na serveru telefonujeme.cz je udržován aktuální seznam asi 40 českých poskytovatelů. Byl bych ale obezřetný ve výběru, jelikož někteří nedokáží nabízet skutečně kvalitní službu. Někteří umí svou službu i dobře marketingově prodat. Jednou z prvních služeb s reklamní kampaní byla služba Telefonet od firmy Volný. Jedni z prvních nabídli zaslání konfigurační sms a půl minutový hovor do pevné sítě zdarma. Testovací službu jsem na E60ce vyzkoušel, vše fungovalo, ale nevyužívám ji. Zvažuji službu Voice e-Call od Radiokomunikací. Jen se mi nelíbí, že neposkytují geografická čísla. Na negeografické číslo začínající 910 se mi bude bát každý zavolat. Asi zkusím získat geografické číslo jinde a vyzkouším přenositelnost čísla mezi voip a voip. Docela mě mrzí, že v této oblasti se neangažují velcí operátoři jako např Telefonica O2 nebo GTS Novera.


Mám možnost v práci využivat SIP proti naší firemní ústředně. Po firmě máme dva wifi přístupové body, které mi tvoří konektivitu k lokální ústředně. Zde bych chtěl vynadat firmě Nokia za výborné vysvětlení v manuálu "Pokud přemístíte přístroj do jiného místa ve WLAN a mimo dosah přístupového bodu WLAN, může se automaticky aktivovat funkce roamingu pro připojení přístroje k jinému přístupovému bodu, který
patří do stejné sítě.
a nic víc. Tohle vysvětlení je pro technicky založeného člověka k ničemu. Nevím jestli to umí telefon nebo zda je to vzajemným nastavením těch AP. E60 má v menu přímo "Skupiny přístupových bodů", kde je možné kombinovat i WLAN a GPRS s patřičným nastavením. Záleží na účelu. U E90ky tahle položka v menu není, což mě dost mrzí, ale mám na to pro SIP fintu. Vytvořte si dva samostatné SIP účty se stejným nastavením kde se bude lišit akorát AP1 a AP2. Vytvořte si profil nového "Internetového telefonu" a u výběru "Profilu SIP" je možné kombinovat sip účty a zároveň jich vybrat víc. Pokud jste pak v dosahu aspoň jednoho z uvedených wifi AP tak telefon provede registraci k ústředně. Pokud se vzdálíte od prvního AP a jste v dosahu druhého, tak se telefon zeptá zda se má přepojit, což za moc automatické nepovažuji. Zvlášt když mnohokrát denně běham po firmě. Je to nepraktické. Samotný provoz SIP telefonu je na E90 bezproblemový. Lokální telefonní čísla bez překladu do DNS pak vypadají např. takto 214@192.168.1.192. Lze je uložit jako další položku ke jménu. Takže při příchozím voip hovoru vidíte jméno kolegy. Jako technickou lahůdku mam vyzkoušeno i faxování a to skrz sip který je připojen do práce skrz vpn klienta. Fax zdarma z domova do práce pomocí voip konektivity. Pro dnešek dost, dotazy nechte v komentářích, pokusím se co nejdřív zareagovat.

2 komentáře:

 • 05 únor, 2008 15:34, Anonymous Anonymní napsal:

  Článek je vzhledem k informacím obsaženým v manuálu přínosem. Výbornou věcí pro ty, kteří by rádi SIP začali na E90 využívat pomocí veřejného internetu (WiFi Free hotspoty) v terénu, by byl konkrétní popis připojení a nastavení. Příkladem by mohl být zmíňovaný provider Volný s jeho půlminutovým účtem pro testování.

   
 • 05 únor, 2008 15:41, Blogger T.M. napsal:

  U Volnyho si jednoduse z jejich stranek poslete konfiguracni sms.
  A neni nutny nic nastavovat.
  Zkusim ale nejaky popis treba i obrazove udelat.

   

Přidat komentář

Návrat na úvodní stránku

Tip: starší články naleznete v menu vpravo nebo již v archivu